Омбудсманът на Република България и изпълнителният директор на INSAIT обсъдиха възможните регулации и нарастващата интеграция на изкуствения интелект във всички области на обществените пространства.

Велислава Делчева, омбудсман на Република България, и Борислав Петров, изпълнителен директор на INSAIT.

Възможните регулации и навлизането на изкуствения интелект във всички обществени сфери обсъдиха на среща омбудсманът на Република България Велислава Делчева и изпълнителният директор на INSAIT Борислав Петров.

Борислав Петров представи възможностите на първия български езиков модел BgGPT и напредъка по внедряването му в български институции, сред които са НАП, Сметната палата и други.

Двамата се обединиха около мнението, че изкуственият интелект носи огромни възможности, но и изисква активна работа за гарантиране правата на гражданите и ограничаване на рисковете в процеса на масовото му навлизане — сфера, в която институцията на Омбудсманът и института INSAIT ще си сътрудничат активно.